A meneteket végül november 21-én leállították, főleg a semleges országok és a Vatikán bírálata miatt, de a józsefvárosi pályaudvarról még december elején is indultak munkaszolgálatos századokat és elkapott budapestieket deportáló vonatok. Ekkor az addig csillagos házakban élő zsidókat részben átköltöztették a központi vagy nagy gettóba, amit 1944. november végén alakítottak ki a régi pesti zsidónegyedben (és amit manapság bulinegyednek szokás hívni).
Kb. 60-70 ezer embert zsúfoltak össze borzalmas körülmények között, egy szobára legalább tizennégyen jutottak. A gettót 1945. január 18-án szabadították fel a szovjetek. Emellett az Újlipótváros több tucat háza alkotta a nemzetközi gettót, amely november közepéig védelmet nyújtott védlevéllel rendelkező lakóinak. Ide körülbelül 30-35 ezer ember került be.
A védett házak általában korábbi csillagos házakból lettek, de nem számítottak semleges területnek, mint ahogy a védleveleknek sem volt jogi érvényessége. Az útlevelek tulajdonosából nem vált külföldi állampolgár, az iratok csak addig működtek, amíg azokat a nyilasok és az SS elfogadták.
Az ellenséges államoknak ekkor már nem volt külképviseletük Magyarországon. Így semleges országokon keresztül érintkeztek a magyar hatóságokkal, és rajtuk keresztül vettek részt az embermentésekben is, főleg Raoul Wallenberg svéd diplomata és Carl Lutz svájci konzul segítségével, akik rengeteg embert juttattak menlevelekhez és védett házakba.
A nyilashatalmat azonban egy idő után nem érdekelték a diplomáciai kérdéskörök, 50-60 fős csoportokat tereltek ki a Duna-partra, és hidegvérrel meggyilkolták őket. A folyóba lövéseknek pár hónap alatt legalább 3-4 ezer áldozata volt, emléküket a 2005. április 16-án felavatott holokauszt-emlékmű, a Cipők a Duna-parton őrzi.
A gettókban - ahol főleg nők, gyerekek és idősek laktak, mivel a férfiakat már mind munkaszolgálatra küldték - folyamatosak voltak a razziák. Nagyon hideg tél volt abban az évben, az embereknek alig volt ruhájuk, élelmiszerük vagy gyógyszereik. A lezárt gettóból a halottakat nem lehetett kivinni, így a Klauzál téren és a Dohány utcai zsinagóga kertjében temették el őket. A gettók felszabadítása után a Klauzál téren elhantolt áldozatokat újratemették a zsidó temetőben. A Dohány utcai zsinagóga előkertjeként szolgáló területen azonban a mai napig megmaradtak a tömegsírok, ahol jelenleg több mint 2200 áldozat nyugszik.
1944 tavaszán már látszott, hogy Németország a háborút elvesztette, és nagy számú zsidó közösség csak Magyarországon maradt életben. Ezért perdöntő a magyar lakosság közömbössége és a hazai hatóságok lelkes közreműködése a zsidók és a többi csoport elhurcolásában.
A magyar csendőrök olyan proaktívan gyűjtötték össze az embereket, hogy az még a németeket is meglepte. Adolf Eichmann, a deportálások vezetője jeruzsálemi perében elmondta, mennyire megrázta a saját embereit a magyar csendőrök rendíthetetlen zsidógyűlölete és embertelensége. A lakosság pedig tétlenül nézte végig, ahogy szomszédaikat, kollégáikat, ismerőseiket az utcán, fényes nappal elviszik.
Mellézuhantam, átfordult a teste
s feszes volt már, mint húr, ha pattan.
Tarkólövés. - Így végzed hát te is, -
súgtam magamnak, - csak feküdj nyugodtan.
Halált virágzik most a türelem. -
Der springt noch auf, - hangzott fölöttem.
Sárral kevert vér száradt fülemen.
Fejezetek
A holokausztKapitola 01
Fasiszta ideológiafejezet 03
AntiszemitizmusFejezet 03
A holokauszt előzményeifejezet 04
A holokauszt 1944-ig – a jogfosztásokFejezet 05
A náci táborokFejezet 06
A központi gettóFejezet 08
A zsidó vagyonok és feljelentésekFejezet 09
PorajmosFejezet 10
LMBTQFejezet 11
Koncentrációs táborok felszabadításaFejezet 12
Hazatérés és emigrációFejezet 13
A holokauszt emlékezeteFejezet 14