A holokauszt görögül ’égő áldozatot’ jelent. Mivel a szó sokak szerint - tévesen - azt sugallja, hogy a zsidók megsemmisítése népirtás helyett mártíromság volt, ezért gyakran a héber ’Soá’ (katasztrófa) kifejezést használják helyette. A holokauszt alatt körülbelül 6 millió zsidót gyilkoltak meg, ebből 564.000 magyar állampolgár volt, közülük az áldozatok majd fele élt az 1938-1941 között visszacsatolt területeken.
-A holocaust elgondolása önmagában véve olyan roppant vállalkozás, olyan vállakat roskasztó szellemi feladat, hogy többnyire meghaladja a vele küszködők teherbíró képességét. Mivel megtörtént, még elképzelni is nehéz.” (Kertész Imre: Hosszú, sötét árnyék, előadás, 1991.)-
A roma holokauszt cigány elnevezése a Porajmos/Pharrajimos, eredeti jelentése: „elpusztítás, elnyeletés, felfalatás”. Áldozatainak számáról ellentétes adatok állnak rendelkezésre, és komoly szakmai viták folynak alapvető kérdésekről is; a rendelkezésre álló dokumentumok száma viszonylag csekély, a kutatások ma is folynak. A roma holokauszt a kétmilliós európai cigányság - különböző becslések szerint - 10-30 százalékát érintette (a legtöbb forrás 250-500 ezer közé teszi a halottak számát), a magyar áldozatokkal kapcsolatban egyes tudósok tíz- vagy akár százezer halottról beszélnek, bár korabeli dokumentumokkal alátámasztható módon néhány ezer cigány áldozatról van tudomásunk.
Az alacsonyabb rendűnek nyilvánított fajok mellett a nemzetiszocialisták mintegy 50-60 ezer meleg férfit ítéltek el, közülük 5-15 ezer került be különböző táborokba, sokan közülük meg is haltak. A magyar LMBTQ-közösség sorsáról nincsenek pontos adataink, az ő sorsukat kevéssé ismerjük. Másfelől rejtőzködésük, nyilvánosan nem vállalt identitásuk miatt könnyebben elkerülhették a megbélyegzést, ezért nagyobb eséllyel élték túl a háborút.
Fejezetek
A holokausztKapitola 01
Fasiszta ideológiafejezet 03
AntiszemitizmusFejezet 03
A holokauszt előzményeifejezet 04
A holokauszt 1944-ig – a jogfosztásokFejezet 05
A náci táborokFejezet 06
A központi gettóFejezet 08
A zsidó vagyonok és feljelentésekFejezet 09
PorajmosFejezet 10
LMBTQFejezet 11
Koncentrációs táborok felszabadításaFejezet 12
Hazatérés és emigrációFejezet 13
A holokauszt emlékezeteFejezet 14