Auschwitz-Birkenaut 1945. január 27-én szabadították fel. Itt hatezer ember maradt, mert a többséget halálmenetekben német területekre vezényelték. Hatvan évvel később ezt a napot jelölték ki a holokauszt nemzetközi emléknapjának.
Az amerikai hadsereg többek között Buchenwald, Dachau, Dora-Mittelbau, míg a brit Bergen-Belsen táborát foglalta el. A katonák szörnyű állapotokat találtak: a lesoványodott, beteg emberi roncsok, a higiénia teljes hiánya, a lehangoló sivárság, bűz és rengeteg tömegsír a harcedzett katonáknak is felfoghatatlan jelenség volt. A szövetségesek hamarosan politikusokból és újságírókból álló csoportokat fogadtak a táborok területén, hogy hírül vigyék a világnak az addig elképzelhetetlen borzalmakat.
A gondos orvosi ellátás ellenére a túlélők a következő hetekben tömegesen pusztultak el fizikai állapotuk és különböző betegségek miatt. A fizikai és lelki regenerálódás sokak életében elhúzódott vagy bevégezetlen maradt, a sérüléseket soha nem tudták kiheverni.
„Ott, egy nagy táblán volt a nevük sorba, végig. Mindkettőt megtaláltam. Édesapámat Kolompár Rudolfnak hívták, harminchat évesen halt meg, a testvérem tizenkilenc évesen (…).
Lementünk a pincébe, mert ott is egy bunker van, ahol égették a népet. (…) benéztem a kemencébe (…). Be akartam nyúlni, ha egy fehérvári cigány ember nem kap el, én benyúlok a kemencébe és kiveszek egy darabot, gondoltam: kiveszem és hazahozom emléknek.
Azt mondja erre a Józsi fiam: anyám, ne nyúljál bele, mert fertőzést kaphatsz. Nem bánom én fiam – válaszoltam. Honnan tudod, hogy a testvéredé vagy az apádé volt – kérdezett vissza. Elájultam, kivittek az égetőből.”
A kutatók szerint kb. 200-250 ezer magyar zsidó élte túl a holokausztot. Ez azt jelenti, hogy a magyar zsidóság kb. 2/3-adát kiirtották, ennek nagy részét mindössze pár hónap leforgása alatt.
A magyarországi cigányság veszteségeinek mértékét a források hiányosságai miatt nem tudjuk pontosan. Ha ideértjük a táborokban meggyilkolt embereket és a magyar területeken történt kivégzések áldozatainak összlétszámát, akkor a komoly dokumentációval alátámasztott történeti kutatások szerint a halottak száma egy-kétezer főre tehető, míg a cigány voltuk miatt valamilyen üldözést elszenvedettek körülbelül ötezren lehettek. A magyar meleg áldozatok létszámára nincsenek adataink.
Fejezetek
A holokausztKapitola 01
Fasiszta ideológiafejezet 03
AntiszemitizmusFejezet 03
A holokauszt előzményeifejezet 04
A holokauszt 1944-ig – a jogfosztásokFejezet 05
A náci táborokFejezet 06
A központi gettóFejezet 08
A zsidó vagyonok és feljelentésekFejezet 09
PorajmosFejezet 10
LMBTQFejezet 11
Koncentrációs táborok felszabadításaFejezet 12
Hazatérés és emigrációFejezet 13
A holokauszt emlékezeteFejezet 14